باور کنین تعلیم و تعلم عبادت است.

90 تا پرونده زیر بغل گرفتم و از مدرسه آمدم بیرون. توی راه دوبار کپی شناسنامه و عکس پرسنلی چندتایی از بچه‌ها ریخت روی زمین. هر دفعه به سختی توانستم خودم را کج کنم و بدون تا کردن کمرم دست بکشم و برگه‌ها را از روی زمین جمع کنم. مهلت ثبت‌نام الکترونیکی دانش‌آموزان امروز فردا تمام می‌شود و پرونده‌ها را آورده‌ام خانه منتظرم نیمه‌شب برسد بلکه دنیا آرام شود و سرعت اینترنت برود بالا. حالا هم نشسته‌ام دارم پرونده‌ها را مرتب می‌کنم. 17 تایی رشته صوت‌وتصویر اسم نوشته‌اند. 23 تا هم برق‌خودرو و 54 تا نقشه‌کشی‌ساختمان. این را هم بگویم  توی هنرستان کاردانش تنها معیار انتخاب رشته قد و وزن دانش‌آموز است، درس و نمره و انضباط جایی توی انتخاب رشته ندارد.

بچه‌های مکانیک معمولا وزن بالای 70 کیلو دارند و بین آن‌ها یکی دو تا به 85 هم می‌رسد. میانگین قدی‌شان  165 تا 172 می‌توان تخمین زد. پسرهایی پرجنب و جوش فعال و غیرقابل کنترل. توی مرام آن‌ها سیبیل زدن کاری سوسل بازی و دخترانه است. اکثرشان حاضراند قید دو ساعت کلاس عربی را بزنند و آخر حیاط برای رشته ساختمان مصالح خالی کنند. به دلیل پیش‌فعالی معمولا لباس‌هایشان روغنی و خاکی است. 

دانش‌آموزان نقشه‌کشی نسبت به مکانیک کمی ملایم‌تر و دانش‌آموزتر اند. بین آن‌ها چندتایی شر هم پیدا می‌شود که منتظر فرصتی هستند کلاس و مدرسه و کارگاه را بریزند به هم. معمولا خیلی موزیانه و با ترس توی راهرو عربده‌ای می‌کشند و در می‌روند. اگر دانش‌آموزی با میانگین قدی 155 تا 165 و وزن 50 تا 60 کیلو را دیدید که یک گوشه  آرام نشسته و با چشم‌هاش چیزی را کمین می‌کند شک نکنید از بچه‌های نقشه‌کشی است و حتما نقشه‌ای توی سر دارد. پیشنهاد من این است لبخند زده و چشم‌غره رفتنش را نادیده بگیرید خدای‌ناکرده اتفاقی برای‌تان نیفد.

و اما بی‌بخار ترین آرام‌ترین و دانش‌آموزترین بچه‌های مدرسه دانش‌آموزان صوت‌وتصویر هستند. آسته رو و آسته بیا. آزارشان به مورچه هم نمی‌رسد، مدرسه که جای خود. صبح اتو کشیده دستمال به جیب می‌آیند ظهر بدون سر و صدا بی‌خبر راه‌شان را می‌کشند می‌روند. کلا توی مدرسه زیاد پیدا نیستند. اول بخاطر ریزه میزه بودنشان لابلای بچه‌های مکانیک گم می‌شوند دوم  به دلیل رعب و وحشت از دبیر و مدیر و معاون سر و کله‌شان توی دفتر پیدا نمی‌شود. یک نماینده دارند که اگر مدیر بودم همان اول سر متقاعدش می‌کردم رشته مکانیک برود. پس که ورزیده و هیکلی است.

همه‌ی این‌ها گفته شد اگر فردا روزی گذرتان به هنرستان کاردانش افتاد اولا دانش‌آموز و دبیر را اشتباه نگیرید، دوما یک عمل و عکس‌العمل از پیش تعیین شده توی سرتان داشته باشد یک وقت به مشکل برخود نکنید.

/ 4 نظر / 21 بازدید
م.باقری

خیلی جالب بود خدا به خیر بکذرونه با این دانش‌آموزان

کدوم صوت و تصویری رو میگی ورزیده است؟

يك نفر

اگر بيايي شبانه روزي سرتا پا خاطره مي نويسي http://valiasregerash.blogfa.com/

یه صوت تصویری

سلام میگم این ورزید ترین اش کیه آخه من تو کلاس صوت تصویر هستم کسی رو نمی شناسم ورضده باشه فقط میدونم خودم میام دفتر واسه کار های بچه ها